Kuruluş Hikayesi

OLIMPOS ROTARY NASIL KURULDU?

Sanırım bu sorunun iki yanıtı var. Bir tanesi rutin (formel) süreç. Tüm rotaryen dostlarımın bildiği gibi Guvernör ’un onayı ve gerekli üyelerin sağlanması ile kulüp çalışmalarına başlar ve yeterli bir süreden sonra UR ’den charter alınır. Bu şekilde UR ve Türkiye 2430 bölgede çalışan bir Rotary Kulübü olarak akredite olmuş olursunuz. Bu prosedür bizim kulübümüz için de aynen bu şekilde oluştu.

Ancak işin bir de insani boyutta yaşanan bir öyküsü vardır. Bana kurulacak olan bir Rotary Kulübü’ ne kurucu başkan olmam önerildiğinde, doğrusu hemen kabul etmek istemedim. O dönemdeki mesleki çalışmalarım ve eşimin sağlık sorunları enerjimin büyük bir kısmını alıyordu. Doğrusu böyle bir sorumluluğu taşımak zor olur diye düşünmüştüm. O dönemde sponsor (hacmi) kulüp Kaleiçi Rotary Kulübü idi ve onlar bu konuda ( üyelerin seçimi, toplantı yeri, geçici başkan vb.) konularında oldukça hazırlıklı ve kararlı idiler ve sonuçta benim için, bunu kabullenmek dışında bir seçenek kalmamıştı. Şimdi geriye dönüp baktığımda iyi ki de öyle olmuş diyorum.

Grubun ilk on kişisi birkaç tanıdık isim dışında tanımadığım kişilerdi ama kısa sürede bu kaynaşma sağlandı ve halen devam eden köklü dostluklar oluştu. Kaleiçi Rotary Kulübü’ nden sevgili Rtn.Serdar Yitmen büyük bir ciddiyetle bize Rotary Toplantı Kuralları’ nın uygulanmasında destek oldu. Çünkü kurucu başkan, başkanlık eğitimi olmadan (alaylı) olarak işe başlıyor. Bir yılı aşan çok eğlenceli ve samimi bir dönem yaşadık.  Sevgili Azer Eroğlu komite başkanlığında güzel projeler de oluşturduk ama en temel projemiz bu kulübün temelini sağlam atmak oldu. Bu süre sonunda asbaşkanım Rtn. Hüsnü çöllü ile birlikte kulübümüzü temsil edip ödüllerimizi de aldık.

Sonuçta devir teslim törenine sıra geldi. Bu konuda diğer kulüplerin çalışma ve uygulamalarından da haberdar değildik. Bu nedenle program akışı içinde ödül ve plaket verilmesi gibi ritüeller eksik kaldı. Yer olarak Sera Oteli’ ni belirledik. Bizi orada da bir sürpriz bekliyordu. Otelde program yapan Rus revü ve dans grubu gecemize katıldı ve erotik dans ve şovları ile –hanımları bilmem ama- erkeklerin yüreğini hoplattı.

Yani alaylı (eğitimsiz) olarak başladığımız kuruluşumuzu, yine kendi akışı içinde Asbaşkan Prof. Dr. Mehmet İSBİR’ e devrettik. Bir de sanırım kulübün ismi olan Olympos’ unda isim babası benim. On sekiz yıl önce başlayan kuruluş maceramızın bugün ulaştığı düzey ve başarılan her rotaryan gibi ben de gurur ve onur duymaktayım.   

Kurucu Başkan
Rtn. N.Sunar Birsöz

TOPLANTILARIMIZ
değerli dostlarımız, Antalya Rotary Kulüpleri Intercity toplantısı 30 ...
• 20 Ağustos 2021 Cuma günü saat 12.30 da gerçekleşecek ...
>> Tüm toplantıları gör
TOPLANTI YER VE SAATİ
Zaman : 2. ve 4. Perşembe Saat : 12:30
Yer : Akra Hotel, /Antalya
2016-2017 YÖNETİM KURULU
2021-2022Dönem Başkanı
Rtn. Güneş Çankaya
2021-2022Asbaşkan
Rtn. Hande Yurdakul
2021-2022Kulüp Sekreteri
Rtn. Emrah Karaardıç
2021-2022Sayman
Rtn. Nagihan Barbaros
2021 - 2022Toplantı Sorumlusu
Rtn. Özlem Gözaçan Biçer
2021-2022GDB & Direktör
Rtn. Kerim Tükenmez